Przyszła pora na listopad.  Miesiąc wydawał  się smutniejszy, dni coraz krótsze a na dworze widać było resztki złotej jesieni. Na początku miesiąca wielokrotnie rozmawialiśmy o tych, którzy odeszli, wyjaśnialiśmy niezrozumiałe problemy…

 W naszej świetlicy nie ma jednak miejsca na ponury miesiąc! W deszczowe dni na kartkach papieru tworzyliśmy kolorowe parasole, aby odpędzić krople deszczu za oknem. Szare, listopadowe dni poświęciliśmy także tematyce dobrego wychowania. Poznaliśmy trudne francuskie sformułowanie savoir vivre i kryjące się za nim zasady. Za pomocą scenek dramowych ćwiczyliśmy właściwe zachowanie, jakie powinno mieć miejsce w autobusie, szpitalnej poczekalni czy sklepie.

Czytaj więcej...

Za nami miesiąc październik, więc przyszła pora na małe podsumowanie tego, co udało nam się wspólnie dokonać. Po tym jak pierwszaki  zaadaptowały się w szkole i ślubowały być wzorowymi świetliczakami, a „starszaki” przypomniały sobie wszystkie zasady dobrego funkcjonowania przeszliśmy do realizacji bardziej przyjemnych tematów, które z założenia mają rozwijać nasze zainteresowania i poszerzać wiedzę ogólną.

Czytaj więcej...

W poniedziałek 27 lutego, w świetlicy szkolnej był obchodzony Międzynarodowy Dzień Niedźwiedzia Polarnego. Jest to największy gatunek drapieżnika lądowego, który zaliczany jest do zwierząt zagrożonych wyginięciem, z powodu globalnego ocieplenia klimatu. Ten dzień to okazja, aby uświadomić sobie negatywne skutki ocieplenia klimatu i zrobić chociaż jeden krok żeby chronić naszą palnetę, zwierzęta i nas. My też możemy uratować niedźwiedzie polarne.

Co możemy zrobić? Odpowiedź jest prosta -

-na noc wyłączajmy urządzenia elektryczne z prądu;

- żarówki i inne sprzęty wymieńmy na energooszczędne;

- w czajniku gotujmy tyle wody, ile potrzeba a do szkoły przyjeżdżajmy rowerem smile

Czytaj więcej...

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Wszystkie dzieci stęskniły się za sobą, radośnie witały się również z paniami ze świetlicy. Po wakacjach pozostały jedynie wspomnienia. Dzieliliśmy się nimi podczas pierwszych dni września. Ciekawym opowieściom nie było końca. Pierwsze dni w świetlicy poświęciliśmy na wzajemne poznawanie się podczas zabaw integracyjnych. Na początku każdego roku szkolnego dzieci ze świetlicy wspólnie z wychowawcami ustalają zasady zachowania, jakie będą obowiązywały. Zasady te powinny być przestrzegane przez wszystkich uczniów uczęszczających do świetlicy.

Najważniejsze dla nas jest bezpieczeństwo podopiecznych, dlatego też drugi tydzień września opierał się na tej tematyce. We wrześniu obchodziliśmy Dzień Marzyciela, Dzień Jabłka. Codziennie korzystamy z różnych gier i zabaw, aby wspólnie i miło spędzać czas. Układamy puzzle, uczymy się grać oraz odrabiamy prace domowe. Tutaj zawsze gwarno, wesoło i zabawnie. Tutaj nie sposób się nudzić. Już mamy się czym pochwalić…

Czytaj więcej...

21 lutego w świetlicy szkolnej obchodzny był Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Jest to coroczne święto ustanowione przez UNESCO w 1999r. Ma na celu promocję wielojęzyczności oraz ochronę różnorodności językowej, bezpośrednio związanej z problemem wymierania języków i kultur na świecie.

Czytaj więcej...