Na dzisiejszych zajęciach zapoznaliśmy słynną metodą Jana Czochralskiego jedną z największych odkryć. Najpierw zaczęliśmy od wyjaśnienia pojęcia – odkrycie. Potem pani przyniosłam nam nasze słoiczki w których odbywała się hodowla kryształów. Następnie puściła film wyjaśniający nam słynną metodę.
Metoda Czochralskiego hodowla monokryształów jest najstarszą i jedną z najpowszechniejszych metod stosowanych do produkcji monokryształów metali i ich stopów. Została opracowana w 1918 roku przez wybitnego polskiego uczonego Jana Czochralskiego.
Metoda ta zwana także metodą wyciągania z roztworu, polega na powolnym, stopniowym wyciąganiu z roztopionego metalu zarodka krystalicznego, w sposób zapewniający kontrolowaną i stabilną krystalizację metalu na powierzchni zarodka.
Metodę Czochralskiego na skalę przemysłową stosuje się do produkcji monokryształów krzemu.
Potem udaliśmy się do laboratorium naukowca , w którego wcieliła się nasza pani. Właśnie pracował nad kolejnym wynalazkiem i nie widział poza nim świata. Kiedy weszliśmy ucieszył się, ponieważ przygotował dla nas zadanie. Pani podzieliła koło na dwie drużyny i wręczyła kostki do gry, które były potrzebne do losowania przygotowanych zagadek. Następnie kompletowaliśmy narzędzia, które są przydatne w codziennej pracy odkrywcy.
Wszystkie zagadki dotyczyły urządzeń elektrycznych. Ale jaki to ma związek z Czochralskim? O tuż ma…
W każdym komputerze, telefonie komórkowym czy odtwarzaczu MP3 tkwi kryształ polskiego chemika Jana Czochralskiego. Kryształy krzemu używane są do produkcji półprzewodników.