Widzimy, słyszymy i głośno mówimy NIE !

Wzięliśmy udział w światowej kampanii społecznej NAZYWAM SIĘ MILIARD, która odbyła się w tym roku na człuchowskim rynku pod hasłem:„Tylko tak oznacza zgodę”.  Wygłosiliśmy także nasz apel:

Los kobiet, które mimo wyraźnego nie, padają ofiarami przemocy, budzi znane od wieków uczucie litości nad ich losem, aby chwilę później przerodzić się w trwogę, że przecież to mogłam być ja. I wtedy następuje katharsis – czujemy wstydliwa ulgę, jak dobrze, że to nie spotkało mnie.  Jeżeli na tym oczyszczeniu kończy się nasze przeżywanie, to nic się nie zmieni.

Możemy dalej nie mówić,  nie widzieć i nie słyszeć, bo zło istnieje na świecie, nie tylko dlatego że dopuszczają się go źli ludzie, ale dlatego że ci, którzy uważają się za dobrych, wrażliwych, rozumiejących i w głębi duszy przeciwnych, przyzwalają na jego trwanie. Z lęku, szanując wielowiekową tradycję, dają milczące przyzwolenie  na przemoc wobec kobiet. Jesteśmy tu, aby solidaryzować się z ofiarami, wyrazić nasz sprzeciw i mówić głośno nie.

Jeżeli chcemy zmienić świat, sytuację  kobiet, zapobiec przemocy, to musimy przestać być obojętni. Nasza obecność jest wyrazem zaangażowania i stanowczego przeciwstawienia się przemocy wobec kobiet.

Widzimy, słyszymy i głośno mówimy NIE !