Co mają raki do gór? – czyli tydzień z cyklu „Palcem po mapie” w świetlicy

Dziś zastanawialiśmy się jak wygląda wyprawa w góry, kiedy do dyspozycji mamy profesjonalny sprzęt. Był ogromny plecak turystyczny – a w nim mnóstwo niespodzianek. Na przykład czekan czyli sprzęt wyglądający nieco jak kilof lub kosa, używany w alpinizmie, wspinaczce lodowej oraz zimowej turystyce górskiej.  Były mapy z wytyczonymi szlakami górskimi i przewodniki pełne cennych wskazówek. Po opróżnieniu plecaka przymierzyliśmy raki, czyli specjalne nakładki z kolcami, które pozwalają stąpać po śniegu i śliskim lodzie, kask zabezpieczający głowę, a także uprząż wspinaczkową wraz z linami i karabińczykami. Sprawdzaliśmy jak giętkie są buty wspinaczkowe i czy proszek zwany magnezją rzeczywiście sprawia, że ręce się nie ślizgają. Testowaliśmy jak ciepły jest śpiwór i czy kompaktowy materac jest wygodny jak nasze łóżka… Niektórzy już poczynili plany związane z zakupem takiego sprzętu i przyszłymi wyprawami – musimy jednak jeszcze trochę urosnąć!