Poznaliśmy pierwszą naukową lekcję 4 edycji programu Być jak Ignacy!

Choroby i wielkie epidemie – tak brzmiał pierwszy tytuł zajęć.

Dzięki tej lekcji dowiedzieliśmy się, że pierwsza bohaterka to Stanisława Adamowiczowa, która była wybitną polską lekarką i specjalistką zdrowia publicznego i współpracowała z największymi przedstawicielami polskiej medycyny. Była lekarzem – społecznikiem. Chciała, żeby wszyscy ludzie mieli lepsze warunki do leczenia się i lepszy dostęp do wiedzy o chorobach. Odpowiadała za tworzenie szkół higieny i katedr higieny na polskich i zagranicznych uniwersytetach. Prowadziła badania nad tym jak rozpowszechniają się choroby.

Poznaliśmy definicje  choroby, epidemii, pandemii oraz kilka chorób, które sprawiały problemy naszym przodkom. Razem z Ignacym cofnęliśmy się w czasie za pomocą jego wehikułu. Ta przygoda nauczyła nas czegoś nowego. Tego jak wygląda świat z perspektywy wirusów i bakterii, które są główną przyczyną chorób zakaźnych. Wiemy, że istnieją różne odmiany grypy, a niektóre mogą doprowadzić nawet do śmierci. Taką chorobą jest np. Hiszpanka. To wirus, który przenosi się drogą kropelkową. Pani Stanisława przekazała nam niezbędna wiedzę,  jak pozbyć się chorobotwórczych wirusów i bakterii. Trzeba przede wszystkim dbać o higienę, inaczej  staniemy się dla nich łatwą pożywką. Należy unikać osób zarażonych i zachować wszelkie środki ostrożności.

Na podstawie zdobytych informacji stworzyliśmy grę planszową o chorobach, barwną mapę pojęciową ze  słowem choroba, a na końcu mega zabawa w kalambury. Nie wiemy co podobało się bardziej czy projektowanie gry, czy odgrywanie ról na przygotowanej scenie. To była fajna przygoda, z niecierpliwością czekamy na kolejną!