Zobaczcie co robiliśmy w lutym i marcu w naszej świetlicy

Gdzie się podziała zima?!

Co prawda  za oknem było szaro, zimy ani śladu ale w zamian zorganizowaliśmy w świetlicy  zimowe zabawy ;). W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych dzieci obserwowały i omawiały zmiany zachodzące zimą w przyrodzie oraz rozwiązywały zagadki, rebusy i krzyżówki o tematyce zimowej.   Rozmawialiśmy o sportach zimowych, tych znanych oraz mniej popularnych -m.in. dzieci dowiedziały się czym jest skibob oraz bojery, na czym polega curling oraz z jaką prędkością pędzi skeleton.

Kolejny tydzień rozpoczął się od zajęć związanych z Dniem świętego Walentego.

Wykonaliśmy tematyczną gazetkę ścienną oraz kilka prac plastycznych nawiązujących do tego święta. Laurki wypełnione pozytywnymi emocjami w postaci wierszyków powędrowały do bliskich osób, by nieść radość.   Dzieci zapoznały się z kilkoma faktami z życia św. Walentego. Poznały historię tego święta i jak jest obchodzone w różnych zakątkach świata. Udało nam się stworzyć radosny nastrój podczas wspólnych zabaw, takich jak: „Rozbite serca”, „Skrzyneczka pozytywnych emocji”, czy warsztaty kulinarne gdzie piekliśmy gofry w kształcie serc.  Cały tydzień panowała u nas miła i wesoła atmosfera, wszyscy wspaniale się bawili.

Następny tydzień był nie lada gratką dla fanów kosmosu. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę na ten temat   przeglądając ciekawe książki oraz artykuły naukowe, oglądając filmy edukacyjne oraz realizując program edukacyjny pt.; Być jak Ignacy. Zapoznaliśmy  się z Układem Słonecznym, dowiedzieliśmy się kim jest astronom i co zawdzięczamy Mikołajowi Kopernikowi. Nazwaliśmy poszczególne planety, poznaliśmy ich budowę, a także rodzaje pojazdów kosmicznych. Dzieci zbudowały z klocków rakietę, kartonowy łazik księżycowy oraz kosmonautę, stworzyły   gwiazdozbiory, które ozdobiły szkolny korytarz. Rozmawialiśmy na temat wielkości wszechświata, jego tajemniczości i różnorodności.

Kiedy żyły dinozaury?  Czym się żywiły? Dlaczego wyginęły? To wszystko wiedzą już wiemy!

Świetliczaki obejrzały prezentację multimedialną, z której czerpały wiedzę o życiu dinozaurów. Poznały trudne pojęcia związane z tematem- wykopalisko, paleontolog, prehistoria, skamielina itp.

Te wymarłe, prehistoryczne gady zainspirowały nas do stworzenia wielu prac plastyczno- technicznych m.in. do wykonania dinozaurów z kolorowych balonów,  wspólnego plakatu pomalowanego farbami, formowania” skamielin” z masy solnej.

Początek garncowego miesiąca jakim był marzec poświęciliśmy na rozmowy i zadania związane z naszymi pasjami, w końcu każdy ma jakieś hobby! Okazało się, że oprócz sportu robimy wiele innych ciekawych rzeczy. Zastanawialiśmy się także kim zostaniemy w przyszłości – sławnym piłkarzem, podróżnikiem, a może nauczycielem? Każdy z nas zaprezentował swój plan.

W kolejnym tygodniu zajęliśmy się tematem wynalazków. Każdy z nas mógł stać się wynalazcą – tworzyliśmy projekty urządzeń ułatwiających codzienne życie, które mogłyby zawojować rynek!

Nasze spotkania w świetlicy zostały tymczasowo zawieszone, ale dołożymy wszelkich starań aby nasze Świetliczaki mogły realizować część wyzwań w domu. Liczymy na szybki powrót do szkolnej rzeczywistości, a tymczasem #ZOSTAŃWDOMU!